Pro Ukrajinu

6 způsobů, jak Charita stále pomáhá lidem zasaženým válkou na Ukrajině.

Přečtěte si aktuality o pomoci Charity na Ukrajině zde.

 Jak pomáhala Charita Bystřice pod Hostýnem:

            Během prvního týdne konfliktu na Ukrajině jsme se zapojili do budující se sítě pomoci organizované Arcidiecézní Charitou Olomouc - evidovali jsme nabídky ubytování a materiální pomoci (nejprve hlavně potraviny a hygienu, ale také nábytek, kočárky, dětské hračky, oblečení, lůžkoviny, domácí potřeby aj.) a ty jsme podle potřeb zprostředkovávali potřebným. Ve spolupráci s obecními úřady ORP Bystřice pod Hostýnem jsme umístili na veřejná místa zpečetěné pokladničky, pro možnost hotovostní platby na vyhlášenou Sbírku pro Ukrajinu. Výnos zde. Díky naší pracovnici – rodilé Ukrajince, jsme měli okamžitou možnost tlumočení. Začali jsme také se spoluprací a předáváním informací s Krizovým řízením Města Bystřice pod Hostýnem.
 
Poskytované služby.
Nejdříve jsme zřídili webovou stránku Pro Ukrajinu (www.bystriceph.charita.cz/pro-ukrajinu/ ) a oslovili obce v ORP Bystřice pod Hostýnem s informacemi o našich možnostech poskytované pomoci. Zveřejnili telefonní číslo koordinátora pomoci i tlumočníka a od 6. 6. 2022 zřídili poradnu Bezplatné poradenství pro uprchlíky a občany z obcí regionu, kteří ve svých domech ubytovali uprchlíky z Ukrajiny. Potřeby pomoci uprchlíků, kteří se na nás obraceli, se měnili od zprostředkování ubytování, zajištění základních potřeb, tlumočení, poradenství až po vyhledání a doprovody k lékaři nebo zaměstnání. Pro uprchlíky, kteří se během roku nevrátili do své vlasti, jsme zorganizovali multikulturní akce.
 
Veškerou pomoc i činnosti s ní spojenou zajišťovaly čtyři pracovnice naší organizace a tlumočník pro překlad na multikulturní akci.
Celkem jsme přijali finanční dary v částce 297 000,- Kč, ze kterých jsme k 15. 5. 2023 vyčerpali 220 055,- Kč. Dále jsme čerpali prostředky z projektu MVČR – Podpora integrace a adaptace uprchlíků z Ukrajiny v důsledku válečného konfliktu a to částku 357 680,- Kč na mzdové náklady, z projektu CI Emergency Appeal částku 7 986,- Kč na vybavení domácnosti a projektu MPSV POMPO II ve výši 9 216,- Kč na přímou materiální pomoc.
 
Souhrn evidence poskytnuté pomoci uprchlíkům z Ukrajiny za období od 24. 2. 2022 do 31. 12. 2022.
Za dané období byla poskytnuta pomoc jednou nebo opakovaně 120 osobám.
 
Počet poskytnuté pomoci/podpory:
Poradenství celkem 596x
Doprovod celkem 106x
Tlumočení celkem 812x
Asistence celkem 269x
Potraviny celkem 156x
Hygiena celkem 122x
Školní pomůcky/Vybavení celkem 7x
Materiální pomoc celkem 93x
Finanční pomoc neposkytnuto
Pomoc se zaměstnáním celkem 34x
Transport celkem 7x
Pomoc s ubytováním celkem 141x
Péče o osoby se speciálními potřebami celkem 0x k 0 jedinečným osobám.
Adaptační a integrační aktivity celkem 130x
Celkový počet poskytnuté pomoci byl 2467, počet multikulturních akcí - 7.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomoc pro evakuovaný dětský domov.
11. března jsme na hraničním přechodu Ubľa převzali 28 chlapců s vychovatelem a ředitelem z dětského domova Živá perla v Bortnykách a do 2. června jsme pomáhali Arcidiecézní Charitě Olomouc, která jejich evakuaci realizovala. Dočasný azyl jejich pobytu v ČR poskytla nejdříve na tři dny Matice Svatohostýnská v poutním domě na sv. Hostýně. Na další tři měsíce se stali součástí obce Loukov, kde byli ubytování v Kulturním domě. Ve spolupráci s místním Úřadem práce, pediatry, školní jídelnou a středisky volného času jsme dětem postupně zajistili všechny základní i volnočasové potřeby. Podporovali jsme je materiálně a díky dobrovolníkům z obce, kteří se stali jejich oporou v nejisté době a pomáhali organizovat volný čas i psychicky. Školní výuku zajišťoval ředitel domova spolu s učitelkou z Kyjeva, kterou jsme objevili mezi dalšími uprchlíky ubytovanými v našem městě. 30. května jsme Přátelským posezením v Kulturním domě v Loukově společně s chlapci poděkovali občanům obce Loukov, panu starostovi a zaměstnancům úřadu Loukov, zaměstnancům zainteresovaných úřadů Bystřice pod Hostýnem a všem dobrodincům. Krátkým kulturním programem a malým pohoštěním - podával se boršč a gołąbki :) - oplatit jejich péči. Za necelé tři měsíce se ze všech stali přátelé a loučení bylo velmi těžké a dojemné.
 
Prohlídka zámku v ukrajinském jazyce.
V sobotu 29. října 2022 jsme uspořádali ve spolupráci s městem Bystřice pod Hostýnem dvě prohlídky expozic bystřického zámku s ukrajinským tlumočníkem. Touto akcí jsme chtěli našim dočasným nebo i novým spoluobčanům z Ukrajiny přinést trochu odlehčení v jejich nelehkém životním období a přiblížit historii města, ve kterém žijí v jejich rodném jazyce. Pozvánku jako poděkování jsme odeslali také zástupcům organizací, jednotlivcům a dárcům, se kterými se setkávají, a kteří naší organizaci pomáhají při jejich adaptaci v novém prostředí
Spolu s průvodkyní jsme prošli část zámku nejenom fyzicky. V hlavním sále jsme se seznámili s jeho historií od založení tvrze v 15. století. Poté jsme znalosti rozšířili i v expozicích keramiky, bystřického rodáka Františka Táborského, ohýbaných židlí firmy TON a.s. a u "Napoleona" - Klubu vojenské historie francouzského císařství Bystřice pod Hostýnem z. s.. Pan tlumočník rozšířil pouhý překlad o základní informace z historie republiky.
 
Adventní bajkování.
" Náš jazyk zní jinak, ale mluvíme o tom samém...", byl podtitul akce, kterou jsme uspořádali 1. prosince ve školní družině ZŠ T. G. Masaryka Bystřice pod Hostýnem. Z knihy Pavla Bezděčky – Bajky a pohádky z lesů a luk s ukrajinským překladem četly střídavě žákyně školy česky a host ukrajinsky. Smyslem akce bylo přiblížit našim dětem život ukrajinských dětí a především jejich mateřský jazyk. Pro nás bylo odpoledne úspěšné i z důvodu účasti asi 10 dětí z Ukrajiny, které u nás dočasně bydlí a studují a my jsme je mohli potěšit pohádkou v jejich rodném jazyce. 

Arcidiecezní charita Olomouc - pro Ukrajinu

Téměř všechny kapacity humanitárního oddělení Arcidiecezní charity Olomouc jsou od února 2022 zaměřeny na pomoc lidem na Ukrajině v situaci válečného konfliktu, který v zemi probíhá a který krom obrovské nouze na Ukrajině, způsobil také migrační vlnu do států EU vč. České republiky. Nabízíme Vám podrobnější informace o pomoci - klikněte ZDE.

Na Ukrajině začala Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) pomáhat krátce po roce 1990. Organizovala zásilky humanitární pomoci a ozdravné pobyty dětí zasažených černobylskou katastrofou v českých rodinách. V posledních letech se ACHO věnuje dlouhodobým aktivitám. Aktuálně pak pomoci válkou trýzněným obyvatelům.

Více se dozvíte na webu www.charitaproukrajinu.cz

aktuálně/поточні зміни:

Інформація для громадян України:

https://www.mvcr.cz/clanek/ua.aspx

ПІДТРИМКА ТА ЗАПОБІГАННЯ ВТРАТІ ЖИТЛА:
/Podpora a prevence ztráty bydlení:
IOM_ua   IOM_cz (1)
 

Корисні Посилання: